Beşiktaş

Türkiye’nin en eski ve en önemli kulüplerinden birisi olan Beşiktaş günümüzde Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor ile birlikte büyük rekabet Halide bulunmakta ve Türk futbol tarihinin en başarılı kulüplerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Kulüp en başarılı olduğu spor dalı olan futbolun yanında, basketbol, hentbol, boks ev satranç gibi spor dallarında faaliyet göstermekte; ayrıca engelli sporlarına verdiği destekle takdir toplamaktadır. Kulübün engelli spor branşları Avrupa çapında birçok başarı kazanmıştır.

Kulübün Tarihçesi

Türkiye’nin en eski spor kulübü olma onuruna sahip olan Beşiktaş, 1903 yılının Mart ayında kurulmuştur. Kulübün kuruluş hikayesi bir hayli ilginçtir:

Medine Muhafızı Şhaplı Osman Ferit Paşa’nın Serencebey Mahallesinde bir konağı vardı. 1902 yılının sonbahar aylarında yaklaşık 20 kişilik bir grup –ki aralarında Osman Ferit Paşa’nın oğulları Mehmet Şamil Şhaplı ve Hüseyin Bereket de bulunuyordu- bu konağın bahçesinde jimnastik yapıyordu. Daha sonra alınan izinle 1903 yılında Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü adıyla kulüp kurulmuş oldu. Daha sonra adındaki “Bereket” çıkartılarak 1910 yılında kulüp tescil edildi ve böylece tescil edilmiş ilk Türk kulübü oldu.

Kulübün kurulduğundaki renkleri konusu tartışmalıdır. Kulübün ilk renginin kırmızı beyaz olduğu ve Balkan Savaşı kaybedildikten sonra şehitlerin anısına kırmızı renk yerine siyah rengin benimsendiği yaygın olarak kabul edilen görüşlerden birisidir. Son zamanlarda daha çok kabul gören başka bir görüşe göre ise, kulübün rengi başından bu yana doğadaki en zıt renkler olan siyah ve beyazdı ve bu renkler Mehmet Şamil Bey’in okul rozetinin renklerinden alınmıştı.

Kulübün mevcut logosunda bulunan Türk bayrağı ise Türkiye Futbol Federasyonu’nun hediyesidir. 16 Mayıs 1952 tarihinde Yunanistan Milli Takımı ile yapılan bir karşılaşmada Beşiktaş Türkiye’yi temsil ettiğinden, futbol federasyonu kulübe armasında Türk bayrağını kullanma hakkını vermiştir.

En güçlü futbol takımlarından birisi haline gelmiş olan Beşiktaş maçlarını neredeyse her zaman tıklım tıklım dolu tribünler önünde oynamış, Beşiktaş maçlarını canlı olarak izlemek her zaman bir ayrıcalık olmuştur. Özellikle de Beşiktaş Fenerbahçe maçı lig takvimi boyunca beklenen maçlardan birisi olmuş, birçok sezonda Fenerbahçe Beşiktaş maçı şampiyonu belirlemiştir.

Günümüzde Beşiktaş

Günümüzde Beşiktaş transfer çalışmalarında her sene gündeme bomba gibi düşen başarılara imza atmakta ve Beşiktaş transfer listesinde bulunan Guti, Quaresma, vb. gibi dünya yıldızlarınsan bazıları her sene siyah beyaz formayı giymektedir. Bu da kulübün futbolcuların gözünde ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunun en büyük kanıtıdır.

Kulüp günümüzde ilk olarak ateşli taraftarı ile anılmaktadır. Tüm Avrupa’da isim yapan ve hatta tribünde ses rekorunu kıran taraftarlar kulübün her zaman en büyük itici gücü olmuştur. Futbol branşında 13 Türkiye şampiyonluğu, 9 Türkiye Kupası şampiyonluğu, 8 Süper Kupa şampiyonluğu, 6 Başbakanlık Kupası şampiyonluğu ve 12 TSYD Kupası şampiyonluğu bulunmaktadır. Kulüp Avrupa kulüpleri arasında 100. kuruluş yılında lig şampiyonluğu yaşama başarısını göstermiş olan 13 kulüpten birisidir.