EURO2012

Ukrayna ve Polonya’nın ortak düzenlediği Euro 2012 Türkiye’de büyük bir ilgiyle takip ediliyor ve bu turnuva uzun zaman adından söz ettirecek bir şampiyona olacağa benziyor. Şu ana kadar oynanan karşılaşmalar Euro 2012 gruplarının bazı sürprizlere gebe olabileceğini gösteriyor. Zaten Euro 2011 eleme grubu maçları da kendilerine pek şans verilmeyen orta sınıf olarak tabir edilen takımların her an sürpriz yapabileceğini gösterdi.

Dolayısıyla, tıpkı 1992 yılında Danimarka’nın yaptığı gibi, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası da bir sürprizle sonuçlanırsa pek şaşırmamalıyız. Euro 2012 elemelerinden zorlukla çıkan veya Euro 2011 eleme gruplarının ardından baraj maçı oynayarak ve finallere kalmaya hak kazanan ekipler dünyanın en iyi takımlarına kafa tutmaya hazırlanıyor.

Bu turnuvaya renk katan en büyük unsurlardan birisi de şampiyonayı iki ülkenin ortaklaşa düzenlemesi. Bu durum, Euro2012 karşılaşmalarının birçok farklı şehirde ve statta oynanmasına yol açmasının yanında, turnuvada iki ev sahibinin bulunmasına ve bundan dolayı da bazı gruplarda birçok favori takımın toplanmasına neden oldu. Dolayısıyla, grup maçları tamamlanıp Euro 2012 puan durumu son halini aldıktan sonra, bazı favorilerin elendiğini veya çeyrek finalde güçlü ekiplerin birbiriyle karşılaştığını görebiliriz.

Euro 2012

Çeyrek Final ve Sonrası

Bildiğiniz gibi, Euro 2012’de statü gereği gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar bir üst tura çıkıyor ve çeyrek finalde çapraz eşleşme yapılıyor. Yani, puan durumu 2012’de bir grupta ilk sırayı alan takım, çapraz grubu ikinci sırada tamamlayan takımla eşleşiyor. Dolayısıyla puan durumu 2012 finale giden yolda büyük önem arz ediyor. Peki, hangi gruplar birbiriyle eşleşecek ve sonrasında eşleşmeler nasıl şekillenecek?

Çeyrek finallerde A grubuyla B grubunu, C grubuyla da D grubunu ilk iki sırada tamamlayan takımlar birbiriyle eşleşecek. Bu durumda ilk göze çarpan, tabii ki biri A grubunda, birisi de D grubunda bulunan iki ev sahibinin gruplarını lider bitirmeleri halinde finale kadar karşılaşmayacak olmaları. Tabii ki bu durumda birçok favori ekip birbiriyle karşılaşmak zorunda kalacak. Örneğin, Euro2012 gruplarından B grubunda normalde aynı grupta olmaması gereken Hollanda ve Almanya aynı grupta ve üçüncü takım olarak gelen Portekiz de grubu oldukça zorlu bir grup haline getirmiş durumda. Bu üç takımdan birisinin elenecek olması heyecanı fazlasıyla arttırıyor. Aynı şekilde, İngiltere ile Fransa ve İtalya ile İspanya aynı gruptalar ve diğer takımlarla yapılan karşılaşmalarda herhangi bir kazaya uğramaları halinde Euro 2012’de kendilerini birden üçüncü olarak bulabilir ve elenebilirler. Dolayısıyla, 2012 Avrupa Kupası’nda takımların kaderi aslında pamuk ipliğine bağlı ve her an her şey olabilir.

Yıldızlarla dolu kadrolarıyla Avrupa’nın en iyi ekiplerinin birbiriyle karşılaştığı Euro 2012 Türkiye’deki izleyiciler tarafından da şampiyonun ilan edileceği son maça kadar heyecanla izlenmeye devam edilecek.