Fenerbahçe

Bildiğiniz gibi, Fenerbahçe Türkiye’nin en eski futbol kulüplerinden birisidir. 1907 yılında bir futbol kulübü olarak kurulan Fenerbahçe yüz yılı aşkın tarihinde birçok başarıya imza atmış ve Türkiye’nin en önemli üç takımından birisi olmuştur.

Fenerbahçe’nin Tarihi

Fenerbahçe yukarıda da belirttiğimiz gibi 1907 yılında, Kadıköy’de Nurizade Ziya Bey, Ayetullah Bey ve Enver Necip Okaner tarafından kurulmuştur. O zamanların Osmanlı padişahı Sultan II. Abdulhamit gençlerin futbolla ilgilenmesini kesinkes yasaklamış olduğundan, kulüp gizli bir şekilde kurulmuş ve faaliyetlerini de yine gizlilik içerisinde yürütmüştür. Kurulduğunda sarı-beyaz olan kulübün renkleri, 1910 yılında bugünkü renkler olan sarı-lacivert olarak değiştirilmiştir. 1909 yılında İstanbul Ligi’ne karılan Fenerbahçe, işgali yıllarında Kraliyet Donanmasının futbol takımına karşı maçlar yapmış, bu yüzden Fenerbahçe Maçları milli bir heyecanla daha o zamanlardan bu yana izlenmeye başlanmıştır.

1959 yılında Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kurulan Ulusal Ligi ilk sezonda son maçında belki de ilk önemli Fenerbahçe Galatasaray derbisini 4-1 kazanan Fenerbahçe şampiyon olarak bitirmiştir. İşte Fenerbahçe Galatasaray maçları bu tarihten beri büyük ilgi odağı olmuştur. Günümüze kadar geldiğimizde kulüp birçok branşta sayısız başarıya imza atmış ve 9 branşta aldığı 1134 kupa ve madalyayla Guiness tarafından dünyada en çok başarıya sahip olan takım rekoru onaylanmıştır.

Şimdi önemli Fenerbahçe maçlarından ikisine kısaca bakalım.

BONUS: 700TL 'ye kadar %200
Şimdi oyna

Fenerbahçe Galatasaray Maçları

Fenerbahçe Galatasaray derbisi dünyanın en önemli üç derbisi arasında gösterilmekte ve her yıl ligde oynan iki karşılaşma sadece Türkiye’den değil, dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişi tarafından izlenmektedir. Bu iki kulüp arasında çok eski yıllardan bu yana süregelmekte olan rekabet sonucunda Fenerbahçe Galatasaray maçı izlemek bir futbol maçından çok daha fazlası haline gelmiş, tüm ülkenin nefesini tuttuğu ve gündemi tamamen işgal eden bir olay haline gelmiştir. Bugün tribünden Fenerbahçe Galatasaray maçı izlemek istiyorsanız ve kombine biletiniz yoksa, bilet bulup şanslı azınlıktan birisi olmanız gerçekten çok zor.

Türkiye’nin El Classico’su olarak adlandırılan bu karşılaşmalarda özellikle son yıllarda her iki takımda da forma giyen dünya yıldızları dikkati çekmekte ve pahalı kadroların mücadelesi seyir zevki yüksek bir futbol ziyafetinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Fenerbahçe Beşiktaş Maçı

Türkiye’deki bir diğer klasik futbol karşılaşması da Fenerbahçe Beşiktaş maçıdır. Yine iki başarılı İstanbul takımını karşı karşıya getiren maç, milyonları ekran başına kilitlemekte Galatasaray maçlarından geri kalmamaktadır. Özellikle de oldukça ilginç sonuçlara gebe olması bakımından dikkat çekici olan bu karşılaşmalar, Fenerbahçe’nin ligdeki gidişatı üzerinde genelde önemli bir role sahip olmuştur.

Milyonlarca taraftara sahip, birçok spor dalında faaliyet gösteren ve olimpiyat oyunlarına birçok sporcu gönderen bir dünya kulübü olan Fenerbahçe gerek mali, gerekse sportif yönden gelişmeye devam etmekte ve Türk sporunu ileri taşıma görevini en büyük rakipleri Galatasaray ve Beşiktaş ile birlikte başarıyla yerine getirmektedir.

BONUS: 700TL 'ye kadar %200
Şimdi oyna